Developerům vstříc – Krnáčová navrhuje jeden stavební úřad pro celou Prahu

7. 06. 2018 10:30:38
Primátorka Krnáčová (hnutí ANO) navrhuje jeden stavební úřad pro velké stavby pro celou Prahy a změnu stavebního zákona tak, aby pomohla developerům rychleji a snáze realizovat jejich předimenzované stavební záměry.

Primátorka Krnáčová (hnutí ANO) na mezinárodní konferenci „Potřebuje Praha moderní architekturu a chceme výškové stavby?" představila řadu návrhů, které by měly pomoci developerům rychleji a snáze realizovat jejich předimenzované záměry. Jedním z nich je i jeden stavební úřad pro velké stavby pro celou Prahy.

O některých z nich jako je zrušení podmínky proslunění v Pražských stavebních předpisech jsme již slyšeli. Přitom lze tento parametr stejně jako osvětlení rozlišit pro blokovou a rozptýlenou zástavbu, jak to mimochodem navrhla i náměstkyně Kolínská (Trojkoalice), ale rada HMP to neschválila. Jejím návrhem se inspirovala Rada MČ Praha 4 na podnět radní Rejchrtové (Trojkoalice) ve svém usnesení http://www.praha4.cz/k-novele-narizeni-hlavniho-mesta-Prahy-c-10-2016-Sb-hl-m-Prahy-kterym-se-stanovuji-obecne-pozadavky-na-vyuzivani-uzemi-a-technicke-pozadavky-na-stavby-v-hlavnim-meste-Praze-Prazske-stavebni-predpisy.html

Primátorka představila další návrhy, které by měly urychlit proces povolování developerských záměrů. Jedním z nich je jeden stavební úřad pro celou Prahu, který by řešil velké stavby na území celé Prahy cca od 150 bytů. Řízení vedená na jednotlivých městských částech se prý příliš protahují. Zapomněla říci, že se protahují především proto, že developeři přicházejí s naddimenzovanými stavbami, místo dvoupodlažních objektů na sídlišti chtějí stavět deseti ale i osmnáctipatrové věžáky, zastavují domy z jižní starny atd. Staví byty bez příslušenství, takže chybí školky, školy i další služby atd. Není divu, že se obyvatelé bytů dotčených touto zástavbou brání a stavební úřad městské části jim dá často za pravdu. Tomu by se mělo zabránit tím, že velké stavby, tedy ty, které jsou nejvíce problémové, bude povolovat tento úřad.

S podobně centralizovanou snahou jsme se už setkali. Závazné stanovisko k souladu záměru s územním plánem vydává od letošního roku vedoucí odboru územního plánování Magistrátu hl. m. Prahy jak na běžícím pásu. Ve stabilizovaném území se podívá 5 km kolem navrhovaného záměru a pokud tam najde stejně vekou budovu, tak ji povolí, bez ohledu na vliv v místě zástavby. Takže místo stávajících dvoupatrových budov vyrostou dvě osmnáctipatrové věže. Proti závaznému stanovisku se lze obtížně odvolat, protože není vydáváno ve správním řízení. Odvolání je možné až po skočení územního řízení. V případě dlouhého územního řízení však již mohla uplynout lhůta pro odvolání.

Občané se o pomoc obracejí k soudům a dosáhnou často u soudu zrušení příslušného povolení. To paní primátorce také vadí a navrhuje zrušit některé možnosti odvolání jako je jkasační stížnost. Soudci totiž často najdou konkrétní paragraf stavebního zákona a trvají na jeho dodržení. V kauze „louka Na Šabatce“ konkrétně §55 stavebního zákona (předtím léta opomíjený), který požaduje, aby změna územního plánu ze zeleně na rozvojové území byla odůvodněna, včetně toho, proč nelze stavět na stávajícím rozvojovém území (tento požadavek pro jistou poslanci v novele stavebního zákona zrušili – přece nám tady nebude někdo házet developerům klacky pod nohy). Také soudci někdy použijí zdravý rozum a na otázku, zda navýšení o 0,4 hmotnosti celé stavby je podstatná změna, na rozdíl od developera (konkrétně Central Groupe v kauze Na Šabatce) odpoví, že ano.

Po novele stavebního zákona, která platí od letošního roku moc práv, jak se bránit, občanům nezůstalo. Podle paní primátorky, je jich stále příliš a proto se na místě zavázala, že do měsíce předloží návrh novely stavebního zákona, které povolování ještě více urychlí. Takže se máme na co těšit.

Zdroje: Mezinárodní konference „Potřebuje Praha moderní architekturu a chceme výškové stavby?"

Rozsudky v kauze „Louka Na Šabatce“

Ze seriálu: Tady není developerovo!

Autor: Eva Tylová | čtvrtek 7.6.2018 10:30 | karma článku: 17.80 | přečteno: 611x

Další články blogera

Eva Tylová

ANO a ČSSD hlasovaly pro zbourání zemědělské usedlosti Nové Dvory z poloviny 19. Století

ANO a ČSSD hlasovaly na posledním jednání zastupitelstva hl.m.Prahy pro zbourání zemědělské usedlosti Nové Dvory z poloviny 19. Století. Návrh podala společnost Fisolta plus s.r.o., která budovu vlastní. Naštěstí návrh neprošel.

10.9.2018 v 10:26 | Karma článku: 22.17 | Přečteno: 596 | Diskuse

Eva Tylová

ANO a ČSSD zrušily proslunění, před okny vám developer postaví věžák

ANO a ČSSD včera v radě hl. Prahy zrušily požadavky na proslunění bytů v Pražských stavebních předpisech. Vzaly tak lidem jednu z možností bránit se, aby jim developer nepostavil před okny věžák.

18.7.2018 v 10:53 | Karma článku: 39.74 | Přečteno: 3923 | Diskuse

Eva Tylová

Tak slunce nám zatím zůstane, horší to je se zelení

Primátorce Krnáčové (ANO) se nepodařilo zrušit požadavky pro oslunění bytů. Horší to je se zelení, Koucký autor Metropolitního plánu včera na jeho veřejném projednání znovu potvrdil, že zeleň ve městě je třeba omezit.

28.6.2018 v 10:05 | Karma článku: 24.68 | Přečteno: 611 | Diskuse

Eva Tylová

Krnáčová – developeři, než odejdu, tak vám zařídím další změny územního plánu

Primátorka Krnáčová (ANO) předkládá na jednání zastupitelstva 14. 6. 2018 balík změn územního plánu a to i když tuto agendu nemá v kompetenci. Proč asi? Aby zase pomohla developerům. Jedná se totiž o ty nejproblematičtější změny.

13.6.2018 v 10:08 | Karma článku: 24.45 | Přečteno: 842 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jindřich Hradecký

Pirátská poslankyně chce lidem zakázat topit dřívím i v moderních ekologických kotlích

UPOZORNĚNÍ: Žadatelé, kteří si vystáli frontu na kotlíkovou dotaci a pořídili si moderní ekologický kotel na biomasu, mohou po přečtení článku dostat záchvat vzteku. Ve Sněmovně už totiž zaznívají hlasy pro zákaz jejich používání!

14.12.2018 v 0:08 | Karma článku: 43.02 | Přečteno: 3458 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Kvůli jednání Barnevernetu získala Norka v Polsku azyl!

Rodilá Norka Silje Garmová, která loni v září utekla s dcerou do Polska, protože jí Barnevernet hrozil jejím odebráním, zde získala politický azyl. Žádost mají podanou další desítky zoufalých rodičů.

13.12.2018 v 16:14 | Karma článku: 43.81 | Přečteno: 3852 | Diskuse

Luboš Zálom

Probudí střelba ve Štrasburku evropskou veřejnost?

Vánoční trhy se v západoevropských městech ukryly za pevné betonové zátarasy a ploty, které mají nevinné občany ochránit před teroristickým útokem. Tento nový vánoční zvyk má navodit iluzi bezpečí. Ale je to skutečně jen iluze.

13.12.2018 v 13:48 | Karma článku: 47.19 | Přečteno: 6450 | Diskuse

Pavel Opl

Za dva roky nechám dceru také obřezat

Říká mladá žena, která sama byla donucena k ženské obřízce. Co je to za matku, která toto zvěrstvo chce v dnešní době udělat své dceři ?

12.12.2018 v 20:52 | Karma článku: 39.63 | Přečteno: 2304 | Diskuse

Kateřina Valachová

Řešení situace dlužníků je společenská investice

Výzkumy hovoří jasně. Zkušenosti s exekucemi zvyšují nedůvěru v demokracii, nedůvěru ve stát, vedou ke stresu (což je logické) a mají řadu dalších průvodních společenských i osobních dopadů.

11.12.2018 v 8:08 | Karma článku: 12.02 | Přečteno: 531 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1054

Místostarostka za Piráty s podporou Zelených na Praze 12 se zkušeností v komunální i veřejné sféře. Působila jako místostarostka na Praze 12 (2010-2014), ředitelka České inspekce životního prostředí (2008-2010) a dříve náměstkyně ministra životního prostředí (1998-2002).

Najdete na iDNES.cz